Ēnu diena kā iespēja startam.

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstams un atzīts Junior Achievement karjeras izglītības pasākums 1.-12. klašu skolēniem, kura mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienas laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4-6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Latvijā Ēnu diena ir JA Latvia reģistrēta preču zīme.

Arī skolēni no Dricānu vidusskolas izmantoja iespēju pieteikties „Ēnu dienām”, uz kurām daži arī saņēma apstiprinājumus un 13.februārīMairis Bokta (9.kl.), Elīna Saulīte(10.kl.), Iļja Gruznovs(11.kl.), Ralfs Bokta (11.kl.) un Dita Dembovska (12.kl.) devās pie saviem izvēlētajiem „ēnu devējiem”. Viņi izvēlējās tādas vakances, kuri strādā ne tikai tepat Rēzeknē, bet arī Rīgā.

Skolēni no Dricānu vidusskolas izmantoja iespēju pieteikties „Ēnu dienām”, uz kurām daži arī saņēma apstiprinājumus un 13.februārī – Mairis Bokta (9.kl.), Elīna Saulīte(10.kl.), Iļja Gruznovs(11.kl.), Ralfs Bokta (11.kl.) un Dita Dembovska (12.kl.) devās pie saviem izvēlētajiem „ēnu devējiem”. Viņi izvēlējās tādus ēnu devējus, kuri strādā ne tikai tepat Rēzeknē, bet arī Rīgā.

Skolēni visi vienbalsīgi apgalvoja, ka Ēnu diena ir vienreizēja iespēja  ielūkoties profesijas ikdienā, iepazīties ar darba pienākumiem un sekot līdzi darba procesam. Katram bija iespēja arī nointervēt savas izvēlētās profesijas pārstāvi, lai vēl sīkāk iepazītos ar sev interesējošiem jautājumiem. Pateicoties „Ēnu dienai” katrs var izvērtēt un saprast, vai „sapņu profesija” ir tā, kurai  jaunietis vēlētos veltīt katru savu dienu.

Mairim sapņu profesija ir arhitekts, tāpēc Mairis devās uz Rīgu, uz Rīgas domes īpašuma departamentu, būvniecības pārvaldes arhitektu nodaļu un kopā ar vēl aptuveni 60 skolēniem no citiem reģioniem visu dienu pavadīja arhitekta darba vietā. Savu „Ēnu dienu” Mairis vērtē tā: „Bija interesanti un uzzināju ļoti daudz jauna, kas man noderēs, lai mēģinātu piepildīt savu sapni - arhitekta profesijas apgūšanu. Ēnu devēji visu novadīja vienreizēji, skaidri, saprotami, un brīžiem arī pajokoja, lai uzjautrinātu mūs. Ēnu Diena bija izdevusies! :)

foto - Mairis

Elīna devās tepat uz Rēzekni. Tā kā viņas sapņu profesijas studiju programma ir apgūstama tepat, tad viņa „ēnot” tulku pieteicās Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā. Elīna ir pilnībā apmierināta ar savu pavadīto „Ēnu dienu” un saka tā: „„Ēnu diena” bija patiešām lieliska iespēja ieraudzīt izvēlētās profesijas pārstāvja ikdienu, darba pienākumus un darba apstākļus. Šis pasākums man lika aizdomāties, vai esmu gatava šādai atbildībai un vai vēlos strādāt šajā nozarē. Diena pilnīgi noteikti nebija izniekota, man bija iespēja arī dzirdēt daudz viedokļu no personīgās pieredzes un komunicēt ar cilvēkiem, kam ir līdzīgi karjeras mērķi.”

Ralfu interesē kultūras pasākumu vadītāja profesija, tāpēc viņš brauca uz Rīgu un apmeklēja Ekonomikas un kultūras augstskolu. Viņa izvērtējums par dienu ir šāds: „Teikšu godīgi, bija momenti, kad jutos ļoti neērti, bet tomēr ieguvu plusus un uzzināju kaut ko jaunu par pasākumu vadīšanu. Ēnu devēji bija SUPER draudzīgi un laipni, kā arī mūsdienīgi (lietoja visādus vārdus, kurus lieto vairums jauniešu). Kā arī uzzināju, kāds es patiešām esmu, un tagad zinu to, ka ir sevi JĀMĪL! (Tā man stāstīja ēnu devēja).”

Iļja ļoti vēlējās tuvāk iepazīties ar būvdarbu vadītāja profesiju, kuru iepazina Rēzeknes domes pašvaldībā. Iļja ir ļoti pateicīgs par iespēju, ko paver „Ēnu diena”, viņš to raksturo šādi: „Ēnu diena ir lieliska iespēja iejusties kādā, sevis izvēlētā profesijā, uzzināt par tās niansēm, plusiem un mīnusiem. Iespēja “ēnot” palīdz saprast, vai tu vēlies būt šīs profesijas pārstāvis, vai nē. Ēnojot es uzzināju par būvniecības procesu, būvprojektiem, dokumentāciju, darba  pienākumiem un šīs profesijas niansēm. Pēc šīs pavadītās dienas sapratu, ka savu nākotni vēlos saistīt ar būvdarbiem, to apsekošanu, uzraudzīšanu, projektu izstrādāšanu.”

Ditu līdz šim brīdim ļoti interesēja žurnālista profesija, tāpēc viņa devās uz Delfi” – vadošo ziņu portālu Latvijā. Viņa „ēnoja” interneta žurnāla redakcijas satura redaktori. Pateicoties „Ēnu dienai”, Dita saprata, ka viņa labāk savu ikdienu vēlētos saistīt ar fotogrāfa profesiju, jo savā meitene ir aizrāvusies ar fotografēšanu, tāpēc dienu viņa turpināja pavadīt  “Ēnu dienu” foto redaktora pavadībā un uzzināja, kādu lomu fotogrāfija spēlē medija ikdienā un ko nozīmē foto redaktora darbs. Dita neslēpa: „ pārliecība, ka jāstudē komunikācijas zinātne, pēc viesošanās DELFI, kļuva vēl tikai spēcīgāka.”

foto - Dita

Sagatavoja: pedagoģe karjeras konsultante Dricānu vidusskolā Santa Vorkale

Komentāri (0)  |  2019-02-15 13:43  |  Skatīts: 262x         Ieteikt draugiem       TweetMe
- Pievienot komentāru:

Vārds: